Wszystko o badaniach TCCD

Badanie TCCD czyli Trans Cranial Color Doppler – badanie usg tętnic wewnątrzczaszkowych w prezentacji B z równoczesnym wykorzystaniem opcji dopplera kolorowego i dopplera spektralnego.  

 Co to jest badanie TCCD?

Badanie TCCD czyli Trans Cranial Color Doppler – badanie usg tętnic wewnątrzczaszkowych w prezentacji B z równoczesnym wykorzystaniem opcji dopplera kolorowego i dopplera spektralnego.

TCCD  Trans Cranial Color Doppler  - Lewa tętnica środkowa L MCA  i tylna mózgu L PCA oraz obie tętnice przednie mózgu ACA, z dostępu przez lewe okno skroniowe,  
Film4  TCCD  Trans Cranial Color Doppler  - tętnica podstawna BA, obie tętnice kręgowe VA i obie tetnice tylne  dolne móżdżku  PICA, z dostępu przez okno podpotyliczne.

Na czym polega badanie TCCD?

Pozwala na ocenę przebiegu naczyń względem struktur mózgowia, kierunku przepływu, prędkości przepływu, spektrum przepływu. 

Metodą tą ocenia się :

  • wewnątrzczaszkowe odcinki tętnic kręgowych, tętnicę podstawną, przy sprzyjającej anatomii również tętnice tylne dolne móżdżku (z dostępu podpotylicznego) oraz 
  • tętnice koła Willisa czyli prawe i lewe tętnice środkowe, przednie i tylne mózgu, tętnicę łączącą przednią oraz prawą i lewą tętnicę łączącą tylną mózgu (przez tzw. okna skroniowe)
  • tętnice oczne (przez gałki oczne) – tylko w uzasadnionych przypadkach u dorosłych

Badanie polega na zobrazowaniu morfologii tych tętnic w prezentacji B oraz dopplerowskiej ocenie przepływu krwi  w tych tętnicach - jego kierunku,  prędkości i  spektrum.

Jak wygląda badanie TCCD? 

Wykonuje się je w pozycji leżącej na wznak,  z głową lekko skręconą kolejno w obie strony. Następnie w pozycji na brzuchu, z głową podwiniętą jak do przewrotu w przód. Pacjentom, którzy nie mogą przybrać odpowiedniej pozycji, można wykonać badanie w pozycji leżącej na boku, ewentualnie siedzącej, ale pochylenie głowy jest niezbędne.

Badanie TCCD wykonuje się głowicą usg sektorową o niskiej częstotliwości (1-2 MHz) , po nałożeniu żelu usg. W przypadku wskazań do rozszerzonych badań czynnościowych, pacjent proszony jest o przyjęcie innych pozycji głowy, kończyn górnych.

U ok. 20% pacjentów nie można wykonać badania przez okna skroniowe z powodów ich skostnienia – najczęściej są to osoby dorosłe.  
Większość dzieci jest doskonale badalna tą metodą z powodu dużej przezierności sonograficznej okolic skroniowych.

Jak przygotować się do badania TCCD?

Badanie TCCD nie wymaga przygotowania pacjenta. Do samego badania należy jedynie zdjąć biżuterię z szyi.

Po co wykonuje się badanie TCCD?

Badanie TCCD jest bardzo ważne w diagnostyce wszystkich dolegliwości mogących być skutkiem nieprawidłowego ukrwienia Ośrodkowego Układu Nerwowego (wady rozwojowe i choroby nabyte).
Jest doskonałym uzupełnieniem badania UDP tętnic domózgowych, pozwala na ocenę dróg ewentualnego  krążenia obocznego i jego wydolności, które jest bardzo istotne w kwalifikacji do leczenia zabiegowego zwężeń wykrytych w badaniu UDP tętnic szyjnych i kręgowych. 

Równie istotne znaczenie ma ocena wydolności tętnicy łączącej przedniej, która przy współpracy z pacjentem jest możliwa w badaniu TCCD.

Najczęściej wykrywane patologie

  • zwężenia tętnic mózgowych o różnej etiologii z oceną stopnia wpływu tych zwężeń na przepływ krwi do mózgu,
  • niedrożność jednej z tętnic mózgowych
  • wady naczyniowe
  • zaburzenia przepływu  spowodowane patologią innych tętnic (np. zespół podkradania tętnicy  podobojczykowej, groźne zwężenia lub niedrożność jednej lub więcej z tętnic domózgowych w odcinku szyjnym
  • drogi krążenia obocznego przy w/w zaburzeniach
  • zaburzenia przepływu typowe dla mikrozatorowości w diagnostyce  ubytku międzykomorowego lub międzyprzedsionkowego serca.
  • zaburzenia przepływu spowodowane przez patologiczne poszerzenie tętnicy, w tym tętniaki.