Jest to badanie usg szyjnych odcinków tętnic unaczyniających głowę, a w szczególności mózgowie, a są to prawa i lewa tętnica szyjna wspólna, wewnętrzna i zewnętrzna oraz prawa i lewa tętnica kręgowa. Przy sprzyjającej morfologii można ocenić dalszy odcinek pnia ramienno-głowowego i jego podział.
Na czym polega badanie UDP tętnic szyjnych i kręgowych?
Jest to badanie usg szyjnych odcinków tętnic unaczyniających głowę, a w szczególności mózgowie, a są to prawa i lewa tętnica szyjna wspólna, wewnętrzna i zewnętrzna oraz prawa i lewa tętnica kręgowa. Przy sprzyjającej morfologii można ocenić dalszy odcinek pnia ramienno-głowowego i jego podział. Badanie polega na zobrazowaniu morfologii tych tętnic w prezentacji B oraz dopplerowskiej ocenie przepływu krwi w tych tętnicach - jego kierunku, prędkości i spektrum.
Jak wygląda takie badanie?
Wykonuje się je w pozycji leżącej na wznak, z lekko odchyloną głową. Badanie wykonuje się głowicą usg liniową , po nałożeniu żelu usg. Podczas badania pacjent proszony jest o skręcanie głowy na boki. W przypadku wskazań do rozszerzonych badań czynnościowych, pacjent proszony jest o przyjęcie innych pozycji głowy, ewentualnie kończyn górnych. Foto głowica na szyi, trzeba zrobić
Jak przygotować się do badania?
Badanie nie wymaga przygotowania. Należy zdjąć biżuterię z szyi.
Po co wykonuje się badanie UDP tętnic szyjnych i kręgowych?
Podstawowe i bardzo ważne badanie w prewencji udarów niedokrwiennych mózgu i zapobieganiu ich nawrotom, w diagnostyce bólów i zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, zaburzeń widzenia, niedowładów, drętwień twarzy i/lub kończyn oraz diagnostyce wielu innych dolegliwości mogących być skutkiem nieprawidłowego ukrwienia Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Najczęściej wykrywane patologie to:
- zmiany miażdżycowe nie powodujące zwężeń istotnych dla spektrum przepływu
- zmiany miażdżycowe powodujące zwężenia z oceną stopnia wpływu tych zwężeń na przepływ krwi
- zwężenia tętnic szyjnych lub kręgowych o innej przyczynie (np. zmiany zapalne, pourazowe, rozwarstwienia, zakrzepica, ucisk z zewnątrz, wady wrodzone, nieprawidłowy przebieg)
- poszerzenia i tętniaki tętnic
- zaburzenia przepływu w tętnicach domózgowych spowodowane patologią innych tętnic (np. zespół podkradania tętnicy podobojczykowej, zespół górnego otworu klatki piersiowej)
- guzy bezpośredniej okolicy tętnic